VYBARVĚTE SE: Fialová

VYBARVĚTE SE: Fialová

Jaro zaklepalo na dveře a je tedy na čase vpustit do šatníku i do života jarní barvy. Náš další díl ze seriálu o barevné typologii se bude točit kolem fialové, která se stala barvou loňského roku, ale ani letos si s ní rozhodně neuděláte ostudu. Vybarvěte se s námi!

Říká se, že málokterá barva vyvolává tak rozporuplné reakce, jako právě fialová. Zjednodušeně: buď ji milujeme, nebo nesnášíme – nic mezitím. Ani tady bychom ale neměli zapomenout na fakt, že fialová má více odstínů a výše napsané nemusí platit o všech z nich. Fuchsiová, purpurová, fialková, švestková… Každá v nás zkrátka může vzbudit jiné emoce.

Trocha psychologie

Fialová barva vzniká sloučením modré a červené, což jsou barvy s protikladným energickým nábojem. Dochází tedy ke sjednocení opačných sil a fialová je symbolem souladu, mystična, spirituality a meditace. Často je spojována s intuicí, tajemnem a v minulosti jí byl připisován až dekadentní význam. Dnes bychom ji označili také jako melancholickou, vyjadřující skromnost či pokoru. V každém případě je to barva velmi osobitá, která nechá málokoho chladným.

Fialová móda

Světlé odstíny fialové vnesou do šatníku pocit svěžesti, mládí a lehkosti. Můžete si je užívat od prvních jarních dnů až do léta, kdy je můžete kombinovat například s bílou. Na podzim a v zimních měsících doporučujeme sytější fialovou, která působí velmi žensky, elegantně až tajuplně. V kombinaci se zlatem má navíc nádech luxusu. V úvodu zmiňovanou barvou roku 2018 se stala ultrafioalová – pokud jste si nějaký kousek v tomto dramatickém odstínu pořídila, nenechte ho zahálet. Ještě stále má co říct.

Líčení a doplňky

Pokud se na fialovou v outfitu necítíte, zkuste si pohrát třeba s líčením tón v tónu. Na víčka můžete k fialové zkusit růžové až červené stíny, nebo naopak ty do modra – zvláště tyrkysové. Bránit se nemusíte metalickému efektu ani třpytkám – večer vás udělají hvězdu. Na rty fialová také určitě patří, ovšem pozor na odstín. Neonová vám udělá úplně jinou službu než třeba tmavé varianty. Chce to také dokonale bílé zuby, neboť fialová může zažloutlou sklovinu nepříjemně zvýraznit. Zkoušejte a experimentujte!

Fialová inspirace z prodejny Marionnaud

V interiéru

Do bytu i do domu se fialová hodí. Nejvíce ji oceníte v prostorách určených k setkávání rodiny či přátel – většinou tedy v obývacím pokoji. V tomto případě se o ní dá říct, že uklidňuje i provokuje zároveň, záleží totiž na dalším ladění interiéru. Rozehrajte to nejprve v návrhu s bílou, šedou nebo černou a uvidíte, jak na vás budou jednotlivé kombinace působit. U někoho může melancholie fialové vyvolávat spíše depresivní náladu, v takovém případě postačí poměr barev obrátit a fialovou zvolit jen na doplňky, textil a podobně. Chybu rozhodně neuděláte kyticí fialových tulipánů na jídelním stole.

Fialový recept

Fialových potravin, zeleniny a ovoce, není úplně málo, přesto se vám jako první vybaví pravděpodobně lilek. A také ten jsme použili v našem závěrečném receptu:

Zapečený lilek s balkánem

  • 2 středně velké lilky
  • olivový olej
  • balíček balkánského sýra
  • česnek

Na pánvi osmahneme na silnější kolečka nakrájený lilek, který poté naskládáme do pekáčku. Jednotlivé vrstvy potřeme rozdrceným česnekem a můžeme přidat orientální koření. Nesolíme. Navrch nasypeme nastrouhaný balkánský sýr a vše zapečeme na 160 stupňů přibližně 15 minut.

Dobrou chuť a krásné jaro!


Text a úvodní foto ©crestyl

Foto ©marionnaud

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..