Víno jako dárek: Rady, tipy, zajímavosti

Dárek v podobě vína už určitě někdy vybírala většina z nás. Patříte mezi ty, kteří se u vína rozhodují jen podle jeho barvy a nad dalším výběrem moc nepřemýšlejí? Možná je to škoda… Z vína můžete udělat osobitý a nápaditý dárek pro každou příležitost. Jak na to, vám prozradíme dále.

Pokud vybíráte pro někoho víno jako dárek k narozeninám, k významnému výročí nebo třeba jako svatební dar, je samozřejmě ideální situací, pokud znáte preference obdarovávaného. Víte, jaké víno mu chutná a které mu moc „nevoní“.

Ne vždy tomu ale tak je a vyptávat se na poslední chvíli – třeba den před oslavou – by také nemuselo být úplně slušné. Připravili jsme pro vás proto pět tipů, se kterými pořídíte víno tak, že se nemusíte bát šlápnutí vedle. Tak směle do toho!

Vsaďte na vína s přívlastkem

Přívlastková vína stojí v klasifikačním systému vín používaným v České republice nejvýše. Pravděpodobně už jste měli někdy příležitost je ochutnat nebo jste na ně slyšeli chválu. A není divu… Jsou to vína, která se označují s ohledem na cukernatost hroznů a moštu, ze kterého se vyrábějí. Patří sem i jedinečné ledové víno, slámové víno nebo třeba výběr z cibéb.

Vína s přívlastkem musí pocházet a následně být zpracována v jedné vinařské podoblasti s regulovaným výnosem vinic a procházejí dalšími kontrolami. Ať už tedy vsadíte na vynikající pozdní sběry nebo výběry z bobulí, neuděláte chybu.

Pro koho se hodí? Přívlastkovým vínem klidně obdarujte své přátele, rodiče i kolegy – je to kvalitní dárek s výtečnou chutí.

Darujte víno s příběhem

Mezi oblíbené dárky patří různé regionální výrobky, které vznikají s láskou k místu, odkud pocházejí. Ani vína nejsou výjimkou. V České republice jsou trendem tzv. vína originální certifikace (VOC). Jsou to vína z vybraných viničních tratí daného regionu, u kterých se projevují nezaměnitelné vůně a chutě odrůd typických pro danou oblast.

Vína originální certifikace se označují souběžně se systémem přihlížejícím k jakosti, zdůrazňují ale především místo původu hroznů. Tento přístup ke klasifikaci vína s oblibou používají evropské země, jako je Francie či Itálie. Pokud tedy sháníte originální dárek, třeba z cest po naší vlasti, vyzkoušejte vína se značkou VOC.

Pro koho se hodí? Třeba pro milovníky daného regionu, ale i pro kohokoli, kdo má rád tradice a kvalitu.

Bublinky nesmějí chybět

Vedle tichých vín, mezi která patří červené, bílé a růžové víno, si můžeme vychutnat také vína perlivá nebo šumivá. Najdeme je v produkci jak místních, tak zahraničních vinařů, a prim mezi nimi hraje jednoznačně šampaňské, které tvoří tři odrůdy: Chardonnay, Pinot Meunier, Pinor Noir.

Možná jste však netušili, že jako šampaňské víno může být označeno pouze takové, jehož hrozny zrály a byly zpracovány v oblasti Champagne. Proslulý francouzský region, který dal tomuto šumivému vínu název, je významný svými tradicemi i terroir – klimatickými a geologickými podmínkami vhodnými pro pěstování vinné révy.

Pro koho se hodí? Šampaňské můžete darovat k významnému výročí nebo třeba jako dárek na narozeninovou oslavu. Každé příležitosti dodá slavnostní nádech.

Někdo to rád… cuvée

Víno často vybíráme podle oblíbené odrůdy. Mezi kvalitními víny se ale nacházejí také ta, která nesou označení cuvée. Co to znamená? Není to nic záhadného, jen to, že víno vzniklo mísením více odrůd – takzvanou kupáží. Je to i případ výše uvedeného šampaňského.

Důvod, proč vinaři ke scelování vín přistupují, je ten, že se snaží dostat do vína to nejlepší z dané odrůdy. Výroba cuvée proto vyžaduje mnoho zkušeností, znalostí i dovedností a říká se, že je doslova vinařskou alchymií. Cuvée bývá také často označováno za výkladní skříň vinařů.

Pro koho se hodí? Třeba pro ty, kteří rádi experimentují a zkoušejí nové chutě. Výborné cuvée můžete vybrat například podle ocenění, které získalo v některé z vinařských soutěží.

Mladé versus staré víno

V nabídce vín najdeme u profesionálních vinařů a ve vinotékách vína mladá i taková, která už mají za sebou nějaký ten rok zrání. Do třetice jsou to pak vína, která jsou vhodná k archivaci, protože teprve pak se u nich rozvine potenciál chutí a vůní. Jako dárek se hodí tato vína všechna, co se však liší, je vhodná doba ke konzumaci.

Mladá vína, ke kterým patří například oblíbené Svatomartinské víno, je určeno k poměrně rychlé spotřebě – nejpozději do Velikonoc následujícího roku. Běžná vína, se kterými se setkáme na regálech obchodů, by se měla také vypít brzy, maximálně do dvou let. Naopak vína, která jsou vyráběna za účelem archivace, vás při okamžitém otevření nenadchnou, protože nestihla dozrát.

Pro koho se hodí? Archivní víno může být luxusním dárkem pro šéfa nebo při významném jubileu. Mladé víno pak můžete darovat kdykoli, vynikne třeba na slavnostní večeři, kterou přichystáte pro přátele.

O výběru vína se můžete vždy poradit s odborníky, zastavte se třeba v naší vinotéce Vinofol.

Text ©crestyl

Foto: shutterstock.com

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..