Podzimní recepty, které vás zahřejí

Podzimní recepty, které vás zahřejí

S podzimem a nastávající zimou přichází čas, kdy se často potřebujeme zahřát navenek i uvnitř těla. Pokud patříte mezi zimomřivé tipy a po podzimní procházce toužíte jen po teplé vaně a sytém hřejivém jídlu, máme pro vás několik tipů.

Vyzkoušejte poctivé polévky

Podzim je pro mnohé časem polévek, které zahřejí i zasytí. Kdo by si nedal v halloweenském čase třeba dýňovou polévku? Zpracování zeleniny do hustých krémových polévek můžeme jen doporučit a přidáváme další tipy: květáková, hrášková, brokolicová, mrkvová, luštěninová nebo třeba květáková polévka zachutná celé rodině.

Jejich základem je vždy rozmixovaná vařená zelenina či luštěniny a tajemství dobré chuti může spočívat v maličkostech, jako je zjemnění smetanou, ochucení vybraným typem koření nebo posyp slunečnicovými a jinými semínky. Pokud si k takové polévce pak opečete třeba plátek domácího pečiva, možná nebude ani třeba druhý chod.

Hřejivá síla koření a bylinek

Milovníci koření a bylinek nečekají se svými chutěmi na podzim, ale využívají je po celý rok. Kdo si na přírodní dochucovadla během teplých letních období tak často nevzpomene, má příležitost je do jídelníčku zařadit právě třeba v sychravých dnech.

Mezi nejznámější koření, na které si v této souvislosti nejspíše sami vzpomenete, patří například skořice, hřebíček, anýz, badyán, zapomenout nemůžeme ale ani na chilli, zázvor nebo vanilku a „obyčejný“ pepř. Můžete je přidat do oblíbených receptů nebo vyzkoušet zcela nové kombinace. S množstvím to však hned nepřehánějte, každý by si měl nejprve po troškách ověřit, jak na něj vybraný druh koření působí.

Co se týče bylinek a jejich zahřívací schopnosti, pak sáhněte po majoránce, rozmarýnu, mateřídoušce nebo levanduli. Můžete si z nich přichystat jak čaj, tak třeba koupel – případně si je užít ve formě esenciálních olejů. Opět se vší opatrností, pokud některou z nich zkoušíte poprvé. Dbejte vždy na doporučené dávkování a poměry ředění.

A co si dopřát k pití?

Kromě dobrého jídla si můžete ve dnech, kdy se brzy stmívá, dopřát teplé nápoje mnoha chutí a vůní. Někteří milovníci vína v tuto dobu rádi mění lehké bílé víno za těžší červené, přichází čas svařáků, punčů a teplé medoviny. Na své si ale mohou přijít i abstinenti, kdy jindy se zachumlat do deky s šálkem čaje, horké čokolády nebo kakaa?

Tradiční nápoje můžete prostřídat třeba domácími sirupy a jablečnými mošty, které si v létě dáváme studené, ale není problém z nich vytvořit ani teplé varianty. V zimních měsících vám jako skvělé ochucovadlo poslouží med nebo již výše uvedené koření.

Kouzlete s tradicemi

Naši předkové nám odkázali mnoho receptů, které se vážou k posvícení, k oslavám svátku sv. Martina a Vánoc. Ať už se jedná o posvícenecké koláče, svatomartinské rohlíčky nebo třeba husu s knedlíkem a se zelím a poté vánoční cukroví… Pokud si je dopřejete příležitostně, určitě si je vaše tělo jen tak neuloží do zásob. Užijte si tedy i tato sytá jídla bez výčitek. Vždyť od toho tu přece tradice jsou.

Text a foto ©crestyl

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..