Milujete středomořský styl? Přeneste si ho kousek domů

Milujete středomořský styl? Přeneste si ho kousek domů

Doba dovolených se blíží. Chystáte se letos k moři, protože jeho nenahraditelnou sílu a kouzlo zkrátka milujete? Máme pro vás dobrou zprávu. Vůni mořského vánku, šepot vln a atmosféru středomoří si můžete vykouzlit i ve svých domovech. Podívejte se, jak na to.

Kde všude sílu moře využít?

Středomořské dekorace mohou zkrášlit jak obývací pokoj, tak kuchyni, ale hodí se také například do koupelny, kde je můžete krásně sladit s bílou sanitou a modrými obklady. Nabízí se využití při slavnostní tabuli, na oslavě a výjimkou nejsou ani svatby v tomto stylu.

Dětem můžete udělat radost námořnickým stylem v pokojíčku, obzvláště pokud milují dobrodružství a napínavé příběhy. Malí kapitáni se pak ve svém království budou cítit jako na opravdové výpravě námořníků. Jak může takový dětský pokoj vypadat?

  • Na zdi použijte klasickou bílou a využijte motivy vln, kormidel, majáky nebo kotvy a létající racky.
  • Dětskou postel lze zakoupit v pirátském stylu nebo ji můžete sami dozdobit různými látkovými převisy a povlečením.
  • Nezapomeňte ani na záclony a závěsy, na které se hodí blankytná modř.
  • Vyberte ladící koberečky a tematické obrázky na zeď, které si můžete s dětmi i namalovat.
  • Tak vzhůru na palubu!

Barvy a materiály hrají prim

Jak už je zřejmé, důležitou roli ve středomořském stylu hrají zejména barvy. Tradiční bílou a modrou můžete doplnit pastelovými odstíny nebo teplými tóny. Mnoho parády udělá levandulová nebo letošní barva roku, kterou je specifický odstín fialovo-modré s názvem Very Peri. Nic nezkazíte ani žlutou a oranžovou.

Druhým důležitým aspektem je výběr materiálů, které by měly být zejména přírodního původu. Co se týče vybavení, volte dřevěný nábytek, z látek pak bavlnu, len či surové hedvábí. Možná vás zpočátku čeká vyšší investice, která se vám ale dlouhodobě vyplatí. Originální nábytek můžete sehnat v různých bazarech a upravit si ho přesně podle své představy. Určitě vám tak nadělá ještě více radosti, než když jej zakoupíte v běžném obchodě.

Námořnické motivy a dekorace

Již zmíněné motivy se mohou objevovat na různých dekoracích, kromě textilu doplní krásně také jídelní sety. Ke středomořské výzdobě se dále hodí keramické vázy, skleněné nádoby, mozaiky a co nejvíce přírodnin, jako jsou kamínky, mušle, písek či dřevěné závěsy. Večer pak vykouzlí dokonalou atmosféru svíčky s mořskou vůní. Do kuchyně si nezapomeňte pořídit praktické tácky a ubrousky.

Dekorace můžete najít v prodejně KIK v Central Jablonec

Na co ještě nezapomenout?

Domov, který se chce přiblížit lehkosti životního stylu přímořských oblastí, by měl být především také vzdušný a prosvětlený. Nejvíce mu pomohou velká okna s dostatkem přirozeného světla nebo vkusné osvětlení a volný prostor. S výzdobou to tedy nemusíte přehánět, z výše uvedeného využijte jen několik nápadů, cílem není mít nevkusně přezdobené místnosti, ale naopak: Dokázat s minimem interiérových prvků maximum. 

Dary moře v kuchyni

Kdo by chtěl ještě nápad navíc, může pro své přátele nebo rodinu připravit hostinu inspirovanou středomořskou stravou. Co by na tabuli v takovém případě nemělo chybět?

  1. Čerstvé ovoce a zelenina
  2. Ryby, případně jiné bílé maso
  3. Ořechy, bylinky, česnek, olivy
  4. Luštěniny, obilniny, pečivo
  5. Kvalitní víno

Přejeme vám dobrou chuť a krásné letní zážitky!

Text a foto ©crestyl

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..