Tip na tvořivé léto: Vyzkoušejte scrapbooking!

Tip na tvořivé léto: Vyzkoušejte scrapbooking!

Došly vám už nápady, jak zabavit děti, když si zrovna neužívají prázdniny na táboře nebo u babičky? Chystáte se na dovolenou, ale předpověď počasí hlásí déšť? Nebo snad hledáte způsob, jak uchovat své fotografie z cest originálním způsobem? Máme pro vás tip pro malé i velké milovníky papíru.

Scrapbooknig: Co to je a jak vznikl?

Scrapbooking je zjednodušeně řečeno kreativní technika, prostřednictvím které můžete za pomoci papíru a dalších výtvarných potřeb vytvářet fotoalba, deníky, záznamové bločky, přáníčka, drobné dárky a další nápadité výtvory.

Jeho původ sahá až do daleké historie, uvádí se, že první díla, která bychom mohli nazvat scrapbookingová, se objevovala již v 15. století. Již tehdy si lidé chtěli na jednom místě uchovat různé „ústřižky“, vzpomínky, poznámky a citáty, a vkládali je do knih. Výraz scrapbooking je pak spojením slov scrap = ústřižek a book = kniha.

Postupem času se techniky tvoření scrapbooků zdokonalovaly a vznikaly stále propracovanější soubory s mnoha náměty, často zdobené originálními ilustracemi. Za dobu rozmachu scrapbookingu v modernější podobě lze považovat 19. století a dnes najdete na trhu bezpočet publikací, návodů a zdrojů, které se této tvorbě věnují.

Kromě tradiční papírové podoby je možné dnes využít i digitální technologie a scrapbookovat prostřednictvím počítače. Je už pak jen na vás, zda své dílo převedete do hmotné podoby, nebo ho necháte jen ve světě jedniček a nul.

Co budete potřebovat na začátek

Začátečníka, který se v tvorbě scrapbooků zatím příliš neorientuje, může široká nabídka materiálů k tvoření až vyděsit. Ničeho se ale nebojte a začněte pomaloučku a polehoučku. Není potřeba investovat hned tisíce korun do různých pomůcek, které nakonec třeba ani nevyužijete.

Vše si můžete dokupovat postupně, až zjistíte, nakolik vás tento koníček pohltí a jaký styl vás nejvíce baví, a podle toho svou výbavu doplňovat. Pokud si chcete na začátek vytvořit jednoduché album, budete potřebovat:

 • Předpřipravené kartonové album nebo blok s tvrdými papíry v kroužkové vazbě
 • Lepidlo na bázi PVA nebo jiné vhodné pro lepení fotografií a papíru
 • Dekorace: například samolepky, washi pásky, stužky, knoflíčky apod.
 • Razítka nebo raznice
 • Kvalitní nůžky a gelová pera
 • Fotografické růžky

Zkuste začít s tímto minimem a až si budete v tvorbě jistí, jakým směrem se chcete dále ubírat, můžete si přikoupit řezačku a samostatné scrapbookové papíry, které se naučíte i sami svazovat do podoby alb třeba za pomoci knihařských kroužků nebo jiných technik.

Vytvořte si vlastní dílo

Nevíte, jak a čím vlastně začít nebo co by vás nejspíše nejvíce bavilo? Připravili jsme pro vás šest nápadů, kde můžete scrapbooking využít:

 • 1. Album s fotografiemi

V případě fotografického alba máte nepřeberné množství možností a témat. Lze si takto uschovat vzpomínky na první nebo další roky ze života dětí, na svatební den, dovolenou, můžete se pokusit vyrobit rodinnou kroniku nebo třeba školní fotoalbum. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

 • 2. Čtenářský deník

Milovníci knih nemusejí spoléhat jen na obyčejný sešit nebo předpřipravený čtenářský deník. Zápisky o knihách, výstřižky recenzí, oblíbené citáty z knížek, ilustrace, zajímavosti o spisovatelích a další čtenářské postřehy – to vše do scrapbooku lehce zpracujete.

 • 3. Kuchařka s obrázky

Dalším příkladem, jak kouzlit s papírem, fotografiemi a texty, je kuchařská scrapbooková kniha. Ta může obsahovat nejen samotné recepty, ale i snímky vlastnoručně hodnocených jídel, fotky menu z různých restaurací či postřehy od přátel, kterým jste jídlo s láskou uvařili.

 • 4. Deníček nebo zápisník

Nějakou formu deníčku nebo zápisků si zkouší vést mnoho lidí, a to třeba již od samého dětství. Pro někoho může být zapisování zábavou, smysluplnou náplní volného času až třeba terapií. Pokud máte k psaní blízko, ale toužíte po tom dodat mu trochu výtvarné kreativity, zkuste to.

 • 5. Pracovní diář

Ani pracovní diář nemusí být nudný, ba právě naopak! Různými samolepkami nebo kresbami jej oživíte a jednotlivé úkoly se vám budou odškrtávat jedna radost. Scrapooking lze využít také pro myšlenkové mapy, nástěnky s vizemi a mnohé další profesní záležitosti.

 • 6. Originální přáníčka

Přání k narozeninám, k narození miminka, novoroční přání, vizitky na dárky a další příležitostné kartičky můžete taktéž formou scrapbookingu vytvořit. K tomu se vám již bude hodit zmíněná řezačka a rekvizitami nemusíte šetřit. Využijte třeba knoflíky, drobné mušličky, kamínky nebo další propriety.

Nalákali jsme vás k tvoření? Tak to máme radost! Zastavte se u nás pro vše potřebné v prodejně McPen, KiK, Pepco nebo Albi, kde najdete spoustu inspirace.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..