Poznejte všechny divy světa.

V OC Central Jablonec to zvládnete za jedno odpoledne. Kladenská pobočka firmy LEGO® po úspěšné výstavě v Central Kladno přesunula svoje expozice do nového obchodního centra Central Jablonec.

Malí i velcí s hravým i zvídavým duchem se tak můžou těšit na jedinečnou výstavu modelů divů světa a monumentů světových metropolí sestavených z kostiček LEGO®, a to v interaktivním provedení. Naučnou i hravou formou poznejte nejznámější světové monumenty a novodobé divy světa. Můžete se kochat pohledem na zmenšenou kopii šikmé věži v Pise, Pražského orloje nebo Velké čínské zdi.

Modely ohromují svou velikostí a přesností, jsou věrnými kopiemi svého většího originálu. Objevují se mezi nimi skvosty jako indický Tádž Mahal, mexické pyramidy Chichén Itzá nebo velkolepý japonský Hrad Himedži. Nechybí ani interaktivní Tower Bridge se zvedacím mostem a proplouvající lodí.

Expozice je umístěna vedle prodejny KiK v prvním patře obchodního centra.

Tadžmahal – “Slza na tváři věčnosti”

Tádžmahal je určitě turisticky nejatraktivnější památkou celé Indie. Leží v Ágře, průmyslovém a moderním městě vzdáleném od Dillí asi dvě stě kilometrů. Příběh o vzniku Tádž Mahalu je dobře známý. Jednomu z mughalských panovníků, Šáhdžahánovi, zemřela při porodu čtrnáctého dítěte milovaná žena, Mumtáz Mahal. Rok po její smrti, 1632, začal panovník se stavbou hrobky, která by byla hodna její krásy. Během dvaadvaceti let, během nichž se na stavbě vystřídalo okolo 20 tisíc dělníků, vznikl rozsáhlý komplex několika staveb, postavených z mramoru, polodrahokamů a červeného pískovce.

Počet LEGO® kostek: 117 500 ks
Váha: 735 kg
Délka stavby: 650 hodin

Pyramidy v Mexiku

Hluboko v džungli mexického státu Yucatan je ukryta zřícenina pozoruhodného mayského města Chichén Itzá. Tento majestátní pyramidový komplex jedné z nejrozvinutějších civilizací světa je natolik úchvatný a obestírá jej tolik tajemství, že byl v roce 2007 vyhlášen jedním ze sedmi novodobých divů světa. Největší rozkvět města nastal v 10. století, kdy se stalo kulturním, náboženským, obchodním i vojenským centrem, v němž žilo na 35 tisíc obyvatel. Kolem roku 1200 však začalo město upadat a nakonec jej obyvatelé nadobro opustili. Údajně se tak stalo ze dne na den, ale příčina nebyla doposud zjištěna.

Počet LEGO® kostek: 55 653 ks
Váha: 388 kg
Délka stavby: 300 hodin

Špatná práce, která se proslavila

Kdo by neznal nejznámější stavbu Itálie, šikmou věž v Pise. Zástupy turistů den co den proudí do Pisy k šikmé věži. Věž vybudována jako volně stojící zvonice pisánské katedrály. Původně ovšem stála svisle, jak se na zvonici sluší a patří, ale kvůli nedbale provedeným základům a měkké půdě se krátce po svém postavení začala naklánět. Věž je tak jedním z mála případů, kdy se špatná práce stala podstatou světové proslulosti. Budova je vysoká zhruba 55,9 metru na nižší straně a 56,7 metru na té vyšší. Na její vrchol vede 294 schodů. Výstavba věže začala v roce 1173 a trvala téměř 200 let, neboť byla několikrát přerušena kvůli válkám Pisy se svými sousedy (Janovem, Luccou a Florencií).

Počet LEGO® kostek: 39 527 ks
Váha: 417 kg
Délka stavby: 278 hodin

Čínská chlouba

Velká čínská zeď, jedna z nejobdivuhodnějších památek na světě a také symbol celé Číny, je od roku 1987 zapsána na seznamu chráněných památek UNESCO. Svojí délkou, která přesahuje 8.880 km je zároveň nejrozsáhlejší stavbou na světě a táhne se od východu Číny až k jejímu západnímu pobřeží. Zeď byla budována postupně po tisíce let a přestože v současnosti je téměř po celé délce výrazně poničená, stále je hlavní atrakcí Číny.

Počet LEGO® kostek: 67 900 ks
Váha: 455 kg
Délka stavby: 550 hodin

Nejfotogeničtější místo Londýna

Osm let trvající stavba mostu byla zahájena roku 1886 a zaměstnala přes 400 dělníků pracujících pod taktovkou architektů Horace Jonese a Johna Wilfe-Barryho. První ze jmenovaných měl v plánu střídmější vzhled mostu, nakonec však byl zrealizován odvážnější a zdobnější návrh Wilfe-Barryho, který tím pobouřil puritánské londýnské obyvatelstvo. Ve své době byl Tower bridge nejdůmyslnějším zvedacím mostem na světě a pyšnil se propracovaným způsobem svého ovládání. Zdviže jsou díky modernější technice v provozu i v současnosti i když ne tak často jako v dobách své největší slávy – ročně se most zvedne asi stokrát.

Počet LEGO® kostek: 79 761 ks
Váha: 737 kg
Délka stavby: 600 hodin

Památka z japonského středověku

Překrásný sněhobílý japonský hrad vypínající se nad stejnojmenným městem nedaleko Kjóta na západě ostrova Honšú, je jedním z nejstarších zachovalých staveb japonského středověku. V roce 1993 byl Himedži zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO a je zároveň japonským Národním kulturním pokladem. Je situován uprostřed krásné přírody a kombinuje obranné i ozdobné architektonické prvky. Někdy je také nazýván Širasagidžó, což znamená v překladu „pevnost bílé volavky“. Toto jméno dostal díky svému zářivě bílému exteriéru. Himedži je nejvelkolepějším z dvanácti dochovaných feudálních hradů v Japonsku a představuje vrcholnou podobu samurajského hradu.

Počet LEGO® kostek: 106 697 ks
Váha: 463 kg
Délka stavby: 475 hodin

Nikdy nepochopen

Nevíme, kdy přesně vznikl (nejčastěji se uvádí, že v roce 1410) a nejsme si úplně jisti, kdo ho dal dohromady, ale jako možný autor astronomického stroje se uvádí Jan Ondřejův zvaný Šindel. Teprve téměř po 100 letech se orloje ujal známý mistr Hanuš, který orloj opravil a zdokonalil a který byl podle legendy oslepen. Radnice byla zřízena r. 1338 jako sídlo samosprávy Starého Města pražského. Nejstarší gotickou část komplexu tvoří nádherná věž s arkýřovou kaplí a unikátní orloj, na kterém se každou celou hodinu objevuje 12 apoštolů. Východní novogotické křídlo radnice bylo zničeno během Pražského povstání 8. 5. 1945 a nebylo již nikdy obnoveno.

Počet LEGO® kostek: 86 335 ks
Váha: 462 kg
Délka stavby: 460 hodin

KAMELOT

Vééčerní Praháá! Pokud si pamatujete pouliční prodejce, kteří zpívavě vyvolávali jednotlivé titulky a snažili se prodat co nejvíce výtisků, pak Vám náš Kamelot bude povědomý. Pokud si nic takového nepamatujete, nezoufejte, máme pro Vás jeden téměř živoucí exemplář.

Počet LEGO® kostek: 16 516 ks
Váha: 105 kg
Délka stavby: 97 hodin

FOTOGRAFKA

Vypadá to, že naše Fotografka právě pořídila překrásný snímek. Možná jen zachytila našeho Turistu, jak se pokecal zmrzlinou, ale také možná fotí jeden z divů světa, které si můžete prohlédnout během interaktivní výstavy LEGO® Cesta kolem světa v Central Jablonec. Každopádně Vy neváhejte a pořiďte si s ní pěkné selfie!

Počet LEGO® kostek: 19 350 ks
Váha: 110 kg
Délka stavby: 108 hodin

OPRAVÁŘ

Tenhle náš pan Opravář trefil hřebíček na hlavičku. Je připravený pomoci se vším, co je třeba. Potřebujete přivrtat fotografii Vaší maminky na zeď? Stačí říci! Naopak kladivem umí tropit pěknou neplechu, ale většinou s ním zatluče pouze pár hřebíků, přeci jen raději dělá ty dobré skutky. Co Vy, potřebujete s něčím pomoci?

Počet LEGO® kostek: 18 921 ks
Váha: 103 kg
Délka stavby: 78 hodin

INSTALATÉR

Takového pomocníka by si každý přál. Profesionál každým coulem a s úsměvěm na tváři! Svůj francouzský klíč ovládá jako ninja své nunchaky. Základem jeho úspěšně odvedené práce je ale červený kouzelný kufřík, v něm najde vždy co ke své práci potřebuje. Tak hurá do práce!

Počet LEGO® kostek: 20 250 ks
Váha: 103 kg
Délka stavby: 79 hodin

BADATEL

Takový dobrodruh to zkrátka nemá jednoduché. Na své výpravy potřebuje spousty badatelských pomůcek, které převáží ve svých zavazadlech. Přes rameno tubus s mapou k pokladu s tajemnými symboly, v kufru kamenná deska s abecedou mayských hieroglifů, pomocí kterých mapu rozluští, no a v ledvince kryptogram, díky kterému prolomí tajemný kód pro vstup do zlaté místnosti. Pomůžete mu?

Počet LEGO® kostek: 24 300 ks
Váha: 120 kg
Délka stavby: 109 hodin

TURISTA

Typický turista, kterého potkáte v každém městě. Havajská košile a pořádná porce pistáciové zmrzliny. Možná se vylekal letícího holuba, nebo mu ta výborná zmrzlina právě ukápla na tu parádní košili, nicméně jestli zrovna pózoval před naší Fotografkou, tak to asi nebude vydařený snímek, co myslíte?

Počet LEGO® kostek: 20 588 ks
Váha: 112 kg
Délka stavby: 90 hodin